goingon

Sports Scores - Wednesday May 8th, 2019
Thursday, May 9, 2019

Wednesday May 8th, 2019:

MLB:
Rangers (17-17) 9, Pirates (17-16) 6
Diamondbacks (21-16) 3, Rays (23-13) 2 F/13
Brewers (23-16) 7, Nationals (14-22) 3
Phillies (21-15) 5, Cardinals (21-16) 0
Padres (21-17) 3, Mets (17-20) 2
Indians (19-16) 5, White Sox (16-19) 3
Mariners (20-19) 10, Yankees (21-15) 1
Red Sox (19-19) 2, Orioles (13-24) 1 F/12
Twins (23-12) 9, Blue Jays (16-21) 1
Tigers (16-17) 10, Angels (16-20) 3
Cubs (21-13) 3, Marlins (10-26) 2 F/11
Astros (22-15) 9, Royals (13-25) 0
Giants (16-20) at Rockies (16-20), Ppd. To 7/15/19
Athletics (18-19) 5, Reds (15-22) 4 F/13
Dodgers (25-14) 9, Braves (18-19) 4

IL:
Bulls (18-14) 7, Iron Pigs (19-12) 6
Mets (18-14) 6, Bats (14-19) 1
Tides (15-17) 9, Red Sox (12-18) 4
Railriders (18-11) 5, Indians (15-16) 4
Clippers (19-13) 6, Knights (17-15) 2
Stripers (18-15) 9, Bisons (12-18) 2
Red Wings (12-18) 7, Mud Hens (12-19) 1

Midwest League:
Cubs (17-15) 2, Kernels (14-18) 1
Chiefs (15-15) 6, Whitecaps (14-17) 4
Hot Rods (19-14) 5, Bees (19-14) 3
Loons (18-13) 10, Cougars (18-15) 6
Dragons (12-20) 9, Lumber Kings (15-16) 5
Captains (18-13) at Snappers (9-19), Ccd.
River Bandits (21-10) 6, Lugnuts (14-18) 0
Tincaps (13-18) at Timber Rattlers (13-16), Ccd.

PCL:
Redbirds (19-14) 2, Cubs (22-11) 1
Grizzlies (17-16) 4, Rivercats (16-17) 1
Express (20-12) 9, Storm Chasers (14-19) 7
Baby Cakes (18-15) 5, Missions (18-15) 2
Sounds (12-21) 13, Dodgers (10-22) 6
Isotopes (18-16) 6, Chihuahuas (23-10) 2
Rainiers (15-19) 6, Aces (14-19) 5
Aviators (20-14) 9, Bees (10-22) 8

NBA Playoffs
Eastern Conference Semifinals, Game 5:
Bucks 116, Celtics 91 (Bucks win 4-1 vs. PHI/TOR winner)

Western Conference Semifinals, Game 5:
Warriors 104, Rockets 99 (Warriors lead 3-2)

NHL Stanley Cup Playoffs:
Western Conference Semifinals, Game 7:
Sharks 3, Avalanche 2 (Sharks win 4-3; SJ vs. STL)

MLS:
Atlanta (4-3-2, 14 pts.) 2, Toronto (5-3-1, 16 pts.) 0
Columbus (5-6-1, 16 pts.) 3, LA Galaxy (7-3-1, 22 pts.) 1
Chicago (3-4-4, 13 pts.) 5, New England (2-8-2, 8 pts.) 0
Montreal (6-4-2, 20 pts.) 2, New York Red Bulls (3-5-2, 11 pts.) 1

NCAA Baseball:
B1G:
Ohio State 6, Wright State 5
Michigan 10, Eastern Michigan 1
Michigan State 9, Villanova 3
Omaha at Minnesota, Ccd.
Towson 6, Penn State 4

MAC:
Butler 8, Toledo 3

NCAA Softball:
MAC Tournament:
Game 1: #5 Central Michigan 6, #4 Northern Illinois 5
Game 2: #1 Miami 2, #8 Western Michigan 0
Game 3: #7 Toledo 7, #2 Kent State 2
Game 4: #3 Ohio 3, #6 Ball State 2 F/8

Summit Tournament:
Game 1: #4 South Dakota State 4, #5 North Dakota 2
Game 2: #6 Purdue Fort Wayne 7, #3 Western Illinois 5 F/8

High School Sports:
Baseball:
Western Buckeye League:
Shawnee 13, Kenton 1
Van Wert 8, Bath 1

Blanchard Valley Conference:
Arlington 9, Cory-Rawson 0
Van Buren 7, Pandora-Gilboa 2

Midwest Athletic Conference:
Parkway 14, Delphos St. John's 1
St. Henry 12, Fort Recovery 2

Northern Lakes League:
Napoleon 3, Springfield 0

Northwest Conference:
Allen East 17, Bluffton 3
Lincolnview 9, Crestview 2

Northwest Ohio Athletic League:
Archbold 10, Delta 0
Swanton 6, Wauseon 5

Three Rivers Athletic Conference:
Findlay 12, Clay 11

Non-Conference:
Kalida 8, LCC 3
McComb 14, Hardin Northern 2
Miller City 11, Perry 2
Utica 9, Elgin 6

Softball:
Division I Sectional Finals:
BGSU District:
Anthony Wayne 21. Lima Senior 0 (AW vs. Start, 5/13 5pm at BGSU)
Perrysburg 16, Fremont Ross 0
Findlay 30, Waite 0 F/5 (Findlay vs. Perrysburg 5/14 5pm @ BGSU)

Maumee District:
Springfield 10, Northview 1
St. Ursula 6, Southview 5 (Springfield vs. St. Ursula 5/14 5pm at Rolf Park)
Clay 16, Bowsher 0
Notre Dame 12, Whitmer 7 (Clay vs. Notre Dame 5/14 5pm at Rolf Park)

Division III Sectional Finals:
Southwest 2 District:
Ben Logan 5, Greenon 0
Versailles 9, Anna 8 (Ben Logan vs. Versailles 5/13 5pm at Brookville)
East Clinton 12, Cincinnati Hills Christian Academy 1
Clermont Northeastern 17, Cincinnati Mariemont 9 (Northeastern vs. East Clinton 5/13 5pm at Kings Mills Kings)

Western Buckeye League:
Bath 15, St. Marys 0 F/5
Celina 4, Wapakoneta 1
Shawnee 15, Elida 4

Blanchard Valley Conference:
Arlington 10, Cory-Rawson 1
Hopewell-Loudon 10, Riverdale 1
Van Buren 21, Pandora-Gilboa 0

Northwest Central Conference:
Perry 5, USV 2
Ridgemont 11, Waynesfield-Goshen 1

Northwest Conference:
Bluffton 14, Allen East 5

Northwest Ohio Athletic League:
Patrick Henry 8, Liberty Center 7
Wauseon 5, Swanton 0

Non-Conference:
Wayne Trace 1, Lincolnview 0

Boys Tennis:
OTCA Tournament at ONU:
Ada 3, Clyde 1



MORE HEADLINES