goingon

Sports Scores - Thursday May 9th, 2019
Friday, May 10, 2019

Thursday May 9th, 2019:

MLB:
Indians (20-16) 5, White Sox (16-20) 0 F/6
Angels (17-20) 13, Tigers (16-18) 0
Cubs (22-13) 4, Marlins (10-27) 1
Rockies (17-20) 12, Giants (16-21) 11
Reds (16-22) 3, Athletics (18-20) 0
Yankees (22-15) 3, Mariners (20-20) 1
Cardinals (22-16) 17, Pirates (17-17) 4
Astros (23-15) 4, Rangers (17-18) 2
Diamondbacks (22-16) 3, Braves (18-20) 2 F/10
Nationals (15-22) 6, Dodgers (25-15) 0

IL:
Indians (16-16) 4, Railriders (18-12) 2
Bisons (13-18) 7, Stripers (18-16) 2
Red Sox (13-18) 9, Tides (15-18) 6
Knights (17-15) at Clippers (19-13), Ppd.
Mets (19-14) 6, Bats (14-20) 5
Mud Hens (12-19) at Red Wings (12-18), Ppd. To 6/21/19
Bulls (19-14) 5, Iron Pigs (19-13) 1

Midwest League:
Loons (18-13) at River Bandits (21-10), Ccd.
Bees (20-14) 7, Dragons (12-21) 0
Cubs (18-15) 4, Chiefs (15-16) 1
Kernels (15-18) 8, Whitecaps (14-18) 4
Cougars (19-15) 3, Lugnuts (14-19) 1
Tincaps (14-18) 8, Snappers (9-20) 1
Lumber Kings (16-16) 5, Hot Rods (19-15) 2
Captains (19-13) 6, Timber Rattlers (13-17) 3

PCL:
Dodgers (11-22) 7, Sounds (12-22) 3
Express (21-12) 8, Storm Chasers (14-20) 6
Cubs (23-11) 9, Redbirds (19-15) 8 F/11
Missions (19-15) 5, Baby Cakes (18-16) 4
Chihuahuas (24-10) 5, Isotopes (18-17) 2
Grizzlies (18-16) 7, Rivercats (16-18) 4
Rainiers (16-19) 10, Aces (14-20) 2
Bees (10-22) at Aviators (20-14), Ppd.

NBA Playoffs
Eastern Conference Semifinals, Game 6:
76ers 112, Raptors 101 (Series tied 3-3; Game 7 Sunday)

Western Conference Semifinals, Game 6:
Trail Blazers 119, Nuggets 108 (Series tied 3-3; Game 7 Sunday)

NHL Stanley Cup Playoffs:
Eastern Conference Finals, Game 1:
Bruins 5, Hurricanes 2 (Bruins lead 1-0)

NCAA Baseball:
HCAC Tournament:
Transylvania 16, Defiance 8
Franklin vs. Anderson, Susp. To 5/10/19
Defiance at Rose-Hulman, Ppd. To 5/10/19

NCAA Softball:
MAC Tournament:
Game 5: #4 Northern Illinois 8, #8 Western Michigan 0 (Elimination Game)
Game 6: #1 Miami 7, #5 Central Michigan 0 (Winner's Bracket)
Game 7: #3 Ohio 7, #7 Toledo 1 (Winner's Bracket)
Game 8: #2 Kent State vs. #6 Ball State (Susp. To 5/10/19; Elimination Game)

Summit Tournament:
Game 3: #1 North Dakota State 6, #4 South Dakota State 3
Game 4: #2 South Dakota 5, #6 Purdue Fort Wayne 1
Game 5: #4 South Dakota State 7, #6 Purdue Fort Wayne 6 (PFW eliminated)

High School Sports:
Baseball:
Non-Conference:
Whitmer at Defiance, Ccd.
Ben Logan at Bath, Ppd.
Celina at Kalida, Ppd.
Delphos St. John's 8, Ottoville 4
Fort Recovery at St. Marys, Ppd.
Lima Senior 7, Indian Lake 4
Minster 14, Allen East 2
New Bremen 16, Spencerville 0 F/5
Ottawa-Glandorf at Archbold, Ppd.
Ridgedale at USV, Ppd.
Shawnee at Columbus Grove, Ppd.
Toledo St. John's at Findlay, Ppd.
Wapakoneta 6, Delphos Jefferson 1
Wauseon 12, Springfield 1

Western Buckeye League:
Van Wert 6, Elida 5 F/8 (VW: clinches share of 1st WBL title since 1984.)

Blanchard Valley Conference:
Hopewell-Loudon at Arlington, Ppd. To 5/13/19
North Baltimore at McComb, Ppd. To 5/11/19
Riverdale at Arcadia, Ppd. To 5/17/19
Van Buren at Liberty-Benton Ppd. To 5/11/19

Green Meadows Conference:
Hicksville 12, Ayersville 6
Tinora at Fairview, Ppd.

Midwest Athletic Conference:
Parkway 8, New Knoxville 0

Northern Lakes League:
Napoleon 3, Springfield 0

Northwest Conference:
Lincolnview at Paulding, Ppd. To 5/13/19

Softball:
Division III:
Pickerington 1 District:
Worthing Christian at Cardington-Lincoln, Ppd. To 5/10/19
Amanda-Clearcreek 15, Columbus Africentric 1
Mount Gilead at Elgin, Ppd. To 5/10/19
Utica 7, Fairbanks 4

Division IV:
Elida District:
Lincolnview 17, Columbus Grove 9
Parkway 24, Continental 0 F/5
LCC at Wayne Trace, Susp. To 5/10/19
Crestivew 2, Miller City 0

Bryan District:
North Central at Edgerton, Ppd. To 5/10/19
Edon at Hilltop, Ppd. To 5/10/19
Holgate at Antwerp, Ppd. To 5/10/19
Ayersville at Tinora, Ppd. To 5/10/19

Findlay District:
Leipsic at Bluffton, Susp. To 5/10/19
Riverdale at Carey, Ppd. To 5/10/19
Arlington at McComb, Ppd. To 5/10/19
North Baltimore at New Riegel, Ppd. To 5/10/19

Wapakoneta District:
Minster 16, St. Henry 1
Hardin Northern at Ridgemont, Ppd. To 5/10/19
New Bremen 10, Perry 0
Marion Local 8, Fort Recovery 6

Southwest 2 District:
Riverside 3, Lehman Catholic 2 F/8
Covington 4, Newton 3
New Paris National Trail 17, Cedarville 1
Tri-County North 16, Springfield Catholic Central 3

Non-Conference:
Paulding at Defiance, Ccd.
Ridgedale at USV, Ppd.
Wauseon 12, Stryker 0

Three Rivers Athletic Conference:
Toledo Central Catholic at Lima Senior, Ppd. To 5/10/19



MORE HEADLINES